Avaleht » Uudised » Eesti televisioon kajastas metsavenna punkri taastamist Karula rahvuspargis

Eesti televisioon kajastas metsavenna punkri taastamist Karula rahvuspargis

15.12.2017 /
Tavauudis
/

11. detsembril kajastati saates Osoon Karula kahe noore looduskaitsja eestvedamist metsavenna punkri taastamisel Karula rahvuspargis (alates 21. minutist).

Lüllemäe põhikooli õpilased Uku Freiberg ja Hades Prans dokumenteerisid kooli loovtöö raames punkri ehituse töövõtted ja detailid. „Punkri seinad ja lagi on tehtud lehisepalgist. Naelu kasutati ainult punkri luugi ja luugi raami tegemiseks. Ülejäänud on kõik seotud traadiga“, rääkis 14-aastane Uku Freiberg. Naelu ei saanud algupäraselt metsavennad kasutada, sest kopsimise hääl kostnuks kaugele.

Noored said teadmisi metsavendade ellujäämise nippidest: millal oli ohutu süüa valmistada, et toidulõhnad punkrist ei leviks ja mis puit põleb ilma suitsuta, et keegi neid ei avastaks. „Nad pidid maastikku väga hästi teadma“, rõhutas Hades Prans.

Tänavu suvel taastati Karula rahvuspargis legendaarse metsavenna Alfred Käärmanni poolt 1951. aastal rajatud ja kasutatud punker. See punker on kord juba uuesti üles ehitatud 1989. aastal vana metsavenna enda juhatuse järgi. Punkri taastamisel võeti aluseks Alfred Käärmanni raamatus „Surmavaenlase vastu. Eesti lõunapiiri metsavenna mälestusi“ olevad kirjeldused ja joonised. Samuti kasutati punkri esimesel taastamisel osalenud meeste Alfred Käärmannilt saadud teadmised ja kogemused. Kõigil soovijatel oli võimalik ehitustööd kõrvalt näha või ise punkri taastamisel osaleda. 13. augustil toimus ettekannete päev Karula rahvuspargi keskuses, kus räägiti laiemalt metsavendlusega seonduvast.

Punkri taastamist ning metsavendluse seminaripäeva toetas keskkonnainvesteeringute keskus.

11. detsembri saadet Osoon saab vaadata ERR arhiivist.

Metsavenna punkri luugi maskeerimine samblaga. Foto: Helen Kivisild