2024 talveseminar

Veebruari viimasel päeval, 29.02 kogunesid Endla LKA noored looduskaitsjad ühepäevasele talveseminarile. Hommikul alustasime eelmisel kokkusaamisel räägitu meenutamisega: kuidas me teame, milliseid loomi meil looduses elab? Seejärel suundusime jäljeotsimisretkele. Liikusime mööda heinamaid, metsas ja rabas kokku 5 km. Kohati oli jalge all lumevaba maapind, siis ületasime vett täis kraave. sumpasime lumes ja ukerdasime mööda külmunud mättaid, nii et liikumine oli pigem aeglane ja kohmakas. Nii mõnigi kummik sai kogemata lumevett täis ja õppisime matkatarkusi, kuidas märjaks saanud jalgu soojas hoida.

rebase jäljed lumel ja lapsed neid uurimas, orava näritud kuusekäbi maas

Loomajälgi märkasime see-eest vahvalt palju. Nii sõrgade, käppade, magamisasemete, urgude, toitumisjälgede kui väljaheidete kaudu saime teada, et samas paigas on viibinud metskitsed, metssead, põdrad, rebased, oravad. Leidsime rähnide toitumisjälgi käbidel ja puutüvedel, tedre kakat ning kuulsime pasknääre, laululuiki ja ronkasid. Eriliselt põnev oli Kubja kingul linnurõnga leidmine. Kas see suur rõngas võis olla jalas mõnel toonekurel või luigel, selgub peatselt Matsalu rõngastuskeskuse vastusest. Rõngal oli kiri MOSKVA AA1748, nii et see lind oli igatahes rõngastatud Venemaal.

mitu fotot rabapinnasest, matkajatest, metsise kakast ja linnurõngast

Talveseminaril oli kevade hõngu. Pärast matka, kuivade riiete selgapanekut ja kehakinnitust tutvustas Pauli Saag miks ja millised võiks olla lindudele sobivad pesakastid. Heaks abiks on ka Eesti Ornitoloogia Ühingu veebileht ja plakatid. Pesakastid, mida suluspesitsevad linnud hea meelega kasutavad, võikski üles panna nüüd, enne kevadiste rändlindude saabumist. Edaspidi tasub pesakastid sel ajal vanast kraamist puhastada, et pesamaterjali vahele peitunud parasiitidest lahti saada. Koostöö ja käeliste oskuste õppimisest kaikus Linajärve äärne lõkkeplats mõnda aega haamrilöökidest. Kohaliku linnuelu toetamiseks panid noored paari peale kokku ja üles 8 pesakasti. Saame edaspidi jälgida, kui hästi ja kelle poolt need kasutusele võetakse. Pesakastid said nummerdatud: RV1/RV2/RV3 tähistab vastavalt rasvatihase kastide arvu, KÄ kärbsenäpi ning KU kuldnoka suuruses linnu pesakasti.

noored panevad puidust detailidest kokku lindude pesakaste

Kui pesakastid üles pandud, saime aimu ka kuidas rasvatihase elu algus välja võib näha. Vaatasime ühiselt filmi  „Superlinnud - tihaste salaelu“ (Saksamaa 2022). Filmi südamlik, õpetlik ja ilustamata sissevaade nende eestlastele kallite lindude rõõmudesse ja muredesse oli põhjus, miks 2023 a Matsalu loodusfilmifestivalil see film Tartu loodusmaja eriauhinna sai.

Lõpus tegime ka väikese viktoriini ning arutasime suvelaagri ja järgmiste kokkusaamiste ootusi ja plaane. Selle aasta suvelaager toimub juuli alguses koos Alutaguse rahvuspargi noore looduskaitsja kursusel osalejatega. Seejärel suundusid 14 seminaril osalenud poissi ja tüdrukut jälle oma kodudesse koolivaheaega veetma.

Talveseminari juhendasid Elo Raspel ja Pauli Saag Keskkonnaametist.

grupipildidl on seminaril osalevad noored koos pesakastide ja Endla LKA lipuga

Fotod: Elo Raspel