Junior Ranger programmi noored õppisid Lätis suhtlemist ja kampaaniate tegemist

Autor:

Enri Uusna
Märksõnad

Euroopa kaitsealade liidu Junior Ranger ehk noore looduskaitsja programmi raames kogunesid augusti lõpus Gauja rahvuspargis Põhjamaade-Baltimaade sektsiooni noored. 22.–25.08 toimunud seminaril olid riikidest esindatud Läti, Soome, Taani ja Eesti. Lisaks võttis osa ka noorteinstruktor Ukrainast. Eestist osales kolm noort – Liisi Kauber, Maria Metsla ja Pärtel Mikson vastavalt Alutaguse, Lahemaa ja Matsalu rahvuspargist. Neid juhendas keskkonnaameti poolt allakirjutanu.

Inimesed seisavad murul ringis
Tutvumisring. Enri Uusna

Seminari põhifookus oli kampaaniate korraldamisel ja sotsiaalmeedial. Seminari sissejuhatuseks oli noortel ülesanne tutvustada oma kaitseala. Kuigi lubatud olid erinevad vormid, eelistasid noored väljendada end video vahendusel. Maailmakohviku vestlusringis arutleti, kuidas toimub info levitamine sotsiaalmeedias. Iga riigi osalejad kajastasid mõnd seni mõjukamat looduskaitselist (eelkõige kliimamuutustega seotud) kampaaniat. Eesti esindus tõi positiivse näitena välja Kliimamuutuste ABC projekti ning Matsalu-Pärtel tõi näite, kuidas viimane MAFF oli suurema suunitlusega kliimamuutuste teemale.
Kuidas kajastada end ja oma lugu meedias? Lolita Stašane Swedbankist rääkis seitsmest meedia sihtgrupist ja lähenemistest, mis igat neist paremini kõnetavad. Samuti tuli teemaks populaarsed meediakampaaniad lähiminevikust. Näiteks „United breaks guitars“ – laul, mille lõi Dave Carroll pärast seda, kui lennufirma United Airlines ei suutnud tagada tema kitarri turvalisust lennuki pagasiruumis.
Elina Ezerina Läti looduskaitseagentuurist rääkis erinevatest kodumaistest kampaaniatest:
•    „Ära kustuta elu“ – pildid loomadest, keda inimkäsi paitades kustukummi kombel kustutab.
•    „Naaber karu“ – kampaania suunatud teadlikkusele karudest.
Looduskaitseagentuuri esindaja rõhutas, et nende jaoks on lapsed väga oluline sihtgrupp, sest nad on justkui perekonna „väikesed politseinikud.“

inimesed on puidust väliklassis istudes laudade taga
Põhiline seminari läbiviimise koht oli väliklass. Enri Uusna


Noored proovisid Madara Merle (WWF) juhendamisel ette antud teemadel üles ehitada oma kampaaniamudelit. Mentoritel aga oli oma mõttekoda, mille teemaks oli väljakutsed iga riigi Junior Ranger programmides ja kuidas neid ületada. Väljakutsed riigist olenemata on sarnased: rahastuse ja juhtkonna toetuse küsimus ning üliagarad noored, kes alati seminaridele ei jõua.
Üheskoos katsetati kliimamuutuste teemalist mobiilimängu, kus mängijad saavad kehastuda maailmaliidriteks: http://keepcoolmobile.org/
Läti suunamudija-raadiodiktor Lauris Zalans rääkis oma teekonnast ning kuidas ühest tudeng-elupõletajast võib järjepidevuse tulemusel saada Nickelodeon Kids Choice Awards võitja tasemel suunamudija. Läbivaks sõnumiks oli lihtsus ja positiivsus – need viivat sihile. Laurise juhtimisel tegid osalejad rühmatööna lühivideod erinevatel keskkonnakaitselistel fookusteemadel. 

Seminarilt ei puudunud ka tantsumeistriklass ning erinevad loodusretked. Räätsaretkel kohalikus rabas rõhutas retkejuht Janis Saulitis, et puud rabas ei ole väikesekasvulised mitte ainult toitainete nappuse, vaid ka hapnikupuuduse pärast. Kui männi juurtel pole õhku, siis isegi keset liigvett ei ole ta võimeline sellest veest piisaval määral oma janu kustutama. Lühidalt öeldes puudel on vett küll, aga nad ei saa seda kätte. Kanuusõidul said eestlased kogeda, et Gauja jõe org on nagu Taevaskoda, aga steroididel.

inimesed on räätsadega soos
Läti jõhvikad maitsevad täpselt nagu Eestiski. Enri Uusna

Vaata ka FB kokkuvõtet Läti Youth+  lehelt: https://www.facebook.com/youthpluslv/posts/pfbid0mdVqvgKWkGQz8fRZkwSv1pLKDyzXrLEsjPChWPmsgdyT2VBwh7ncJ9T1MXZTLybWl