Lumeilvese juubelimatk Haanjas

Autor:

Helen Kivisild
Vaade ülevalt alla: suusatajad liiguvad pikas rivis suuskadega üle lumise heinamaa, nende kõrval on pikad varjud madalast päikesest.
Silver Eensaar

Veebruari alguses said Tartu üliõpilaste looduskaitseringi tudengid ja vilistlased kokku 25. juubelimatkal Lumeilves. Ligi poolsada matkajat suusatasid kahekümnel Eesti kõrgeimal tipul Haanja looduspargis.

Taavi Pae, toonane Tartu üliõpilaste looduskaitseringi president ja tänane Tartu Ülikooli Eesti geograafia kaasprofessor, meenutab matkatraditsiooni algusaega:

"Aasta oli 1998 ja Eesti geograafide kätte olid jõudnud GPS-seadmed. Lisaks paljule muule tähendas see ka uusi ja täpsemaid kõrgusandmeid Haanja tippude kohta. Aasta varem oli ilmunud ka Haanja ümbruse Eesti põhikaardi kaardileht. Eelmainitud asjaoludest ajendatuna otsustasime Tartu üliõpilaste looduskaitseringi tudengitega suusatada kahekümne Eesti kõrgema mäe tippu.
Statuut nägi ette, et «Lumeilveseks kuulutatakse iga mees või naine, kes tõuseb talvel, suuskadel või ilma, kahe päevaga omal jõul kahekümne Eestimaa kõige kõrgema mäe otsa». Lumeilvese tiitel kujunes välja Lumeleopardi (nendeks said need, kes olid vallutanud kõik NSVL-i 7000 mäed) eeskujul. Esimene Lumeilvese matk toimus 4.–5. veebruaril 1998. aastal ja hiljem on see formaat pakkunud matkarõõmu paljudele."

Suusatajad lumeilvese matkal Haanja maastikul droonifoto
Suusatajad lumeilvese matkal Haanja maastikul 2023. aastal. Foto: Silver Eensaar

Tänavu võttis juubelimatka ette ligi poolsada matkajat, neist kümmekond olid kohal ka veerandasajandi eest. Imeline Haanja oma lumega võlus kõiki ja võib tõdeda, et suusamatkadeks on meie kõrgeim kõrgustik parim paik.

Selle aasta matkast näeb Silver Eensaare videoülevaadet YouTube keskkonnas: LINK
 

Kõrgete mägede ja lumeilvese matka kaart.
Kõrgete mägede ja lumeilvese matka kaart. Kaardi autorid: Ago Tominga ja Taavi Pae