Rahvusparkide noored avastasid loodusväärtusi kodust kaugemal

Autor:

Krista Kingumets

Jaanipäeva järgsel nädalal toimusid rahvusparkides kolm noorte looduskaitsjate ühiskursust. Vilsandi rahvuspargis said kokku Vilsandi ja Karula noored, Lahemaa rahvuspargi noortele tulid külla Matsalu ning Alutaguse rahvuspargi noortele omakorda Soomaa noored looduskaitsjad. 

Suvistel mitmepäevastel kursustel õpiti tundma kohalikke kooslusi, liike, aga ka kultuuripärandit ja ajalugu. Lahemaa rahvuspargis rännati lausa 6000 aastat ajas tagasi ja imetleti Äänisjärve (Onega) järve äärsete kaljujooniste koopiaid. Saaremaa muuseumis nähti oma silmaga leide Salme viikingilaevast. Alutaguse rahvuspargis tutvusid noored Ida-Virumaa ringsõidul sealsete kunagiste militaarobjektide ja piirkonna külaarhitektuuriga ning kuulsid neist lugusid. 

purjepaadis on hulk noori, sõuavad mööda vett
Purjepaadiga Rannapungerja jõge avastamas. Krista Kingumets

Kursuste käigus väisati ka kahte saart, Vilsandit ja Mohnit. Vilsandi saare matkal nägid noored, millised taimed hakkavad merest kuhjatud klibuvallidel esmalt kasvama, õpiti tundma ranniku- ja loopelasete taimi ning veelinde. Mohni saarele minejad pidid saarele jõudmiseks trotsima tugevat vihmasadu. Saarele jõudes aga säras päike ning tehti retk läbi eriilmelise kukemarjanõmme, liiviku ning metsa. Saarel tutvuti ka kukemarjanõmme taastamistöödega. 

noored kõnneivad liivasel mererannal piki laudteed
Mohni saarel. Ave Huugen

Noorte looduskaitsjate kursustel on heaks tavaks teha üheskoos talgutööd looduse heaks. Vilsandi rahvuspargis Kõruse külas aitasid noored tassida kokku talvel maha võetud kadakaid. Nüüd on alal rohkem valgust ja loopealsete väikestel taimedel paremad kasvuvõimalused. Lahemaal, Muuksi linnamäel, aidati oksakääride ja saagidega avada sealset matkarada.  

noormees paneb puuoksi traktorikärusse
Talgutöö Kõruse külas. Tuuli Hommik

Eriliseks ja meeldejäävaks teeb sellesuvised kursused, et teise rahvusparki sõitnud noored said  kogeda loodust matkates, telkides, välitöödel. Sõlmiti uusi tutvusi ja kutsuti uusi sõpru oma kodukanti külla. Samuti loodeti, et ühised laagrid toimuvad ka tulevikus. 

Järgmisena leiab noore looduskaitsja suvine kursus aset 23.–25. augustil Otepää looduspargi noortele. Rahvusparkide noored saavad aga taas kokku sügisestel seminaridel. Traditsioonilisi noore looduskaitsja kursusi korraldab Keskkonnaamet alates 2004. aastast.

Loe lähemalt: Vilsandi ja Karula kursuse kokkuvõte, Lahemaa ja Matsalu kursuse kokkuvõte, Alutaguse ja Soomaa kursuse kokkuvõte