Karula noorte looduskaitsjate sügisseminar Alam-Pedja looduskaitsealal 21.-22. novembril 2020
Karula noorte looduskaitsjate sügisseminaril Alam-Pedja looduskaitsealal osales 17 noort Karula rahvuspargist ja Antslast. Jõudsime kell 12 Palupõhjale, sõime kõhud suppi täis ja läksime matkale. Meie matkajuhiks oli Alam-Pedja kohalik Pille Tammur. Temaga koos avastasime lodumetsa, karjamaad, jõeäärset tihedat võsa (liikumist takistas metsikult palju mustsõstraid:), jõudsime istutatud okslike mändide vahelt välja eriliselt kanarbikurohkele rabalapikesele. Viimaseks matkapeatuseks oli justkui muinasjutust pärit vanade tammedega värskelt võsast puhastatud tammik. Jõe äärt mööda tulime tagasi looduskooli ning peaaegu 3 tundi möödus kiirelt. Nägime hundipiima, rohetiksiku viljakehi, inglijuukseid, tuuleluudasid, kähriku ja põdra väljaheiteid ning ohtralt kopra tegutsemise jälgi. Saime teada, et peamine, mis Alam-Pedja inimeste elu mõjutas vanasti ja mõjutab siiani, on vesi – vanasti käidi kooli üle jõe, kas veeseis on kõrge või madal, kas pääseb läbi…. Peale matka kinnitasime keha koogi ja banaaniga.
Peale väikest puhkepausi asuti testima värskelt valminud Karula rahvuspargi teemalist põrandamängu koos mängu ühe looja Liina Remmiga. Mängus on erinevad tegelased: must-toonekurg, lammas, kohalik talunik, jänes, põder, kobras, hunt, mesilane, matkaja jt, kes peavad koguma omale rahvuspargi territooriumilt õigetest kooslustest toitu (mängunupud). Et toitu kätte saada tuleb vastata õigesti Karula looduse või kultuuripärandi teemalisele küsimusele. Eks seda mängu on huvitavam päriselt mängida kui pikka seletust lugeda. Mäng oli huvitav ja seda mängima just nooremad poisid-tüdrukud. Mängu mängimise ajal valmis õhtusöök ning siis toimus ühine filmiõhtu. Vaatasime Oliver Goetzl dokumentaalfilmi polaaraladel elavatest huntidest "White Wolves - Ghosts of the Arctic". Nägime, kuidas karjade territooriumite võitluste käigus murti maha ja söödi ära võõra karja kutsikad, jälgisime filmikaamera vahendusel nende elu polaarala rasketes tingimustes. Film oli tõeliselt kaasahaarav! Suuremad poisid küpsetasid õhtuks kõigile imeliselt maitsvaid kaneelisaiu. Õhtul said kõik soovijad käia saunas ja 12 algas öörahu.
Järgmisel päeval kõneles Peep Männil meile huntidest ja teistest Eestis elavatest suurtest kiskjatest. 2 tunniga jagas Peep teadmisi huntide elust-olust: nende aastaringist, liikumisharjumustest. Näiteks saime teada, et kuna 40% huntide populatsioonist Eestis iga-aastaselt kütitakse, ei ole nii teravaid ja suuri karjade võitlusi territooriumi pärast kui polaaraladel elavatel huntidel. Kõlama jäi mõte: hunt ei tea, et lammas on inimese oma! Ja karul pole terav aru, ta ei tea, et mesitaru on inimese oma.
Margit Turbi ja Helen Kivisilla tehtud fotod asuvad: https://photos.app.goo.gl/eKQVakwNHmCvA1gg9